Jak przetrwać chłodną jesień bez problemów z mięśniami i stawami?

Dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich mechanicznych i ruchomych części ciała ludzkiego należy przestrzegać kilku zasad, do których niewątpliwie należy zrównoważona dieta z uwzględnieniem potrzeb stawów oraz uzupełnianie substancji odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania stawów i chrząstek. Tego typu „preparaty do konserwacji“ kupujemy zazwyczaj w aptekach, gdzie wybór jest naprawdę szeroki. Ale jak dokonać właściwego wyboru wśród tak szerokiej gamy maści i suplementów, aby za zainwestowane pieniądze otrzymać skuteczny środek, przynoszący ulgę od bólu stawów i pleców, a w efekcie uwolnić się od komplikacji codziennego życia? Nie wolno też zapominać o profilaktyce, dzięki której można uniknąć ostrych stanów zapalnych aparatu ruchu lub złagodzić skutki starzenia się organizmu (osteoporoza, zapalenia stawów itp.).

Najpopularniejsze substancje w preparatach do pielęgnacji układu mięśniowo-szkieletowego to przede wszystkim glukozamina i chondroityna. Te substancje naturalnie tworzą strukturę chrząstki stawowej, więzadeł i ścięgien, a więc są podstawowymi cegiełkami do ich regeneracji i odbudowy. Stanowią one bezpieczną bazę w optymalnej diecie na sprawne stawy i zmniejszają zużycie mechanizmu stawów. Są pomocne zarówno w codziennych zajęciach, jak i w przypadku zajęć wymagających większego zaangażowania stawów i pleców, np. u sportowców, pracowników fizycznych itp.

Jeśli sporadycznie odczuwasz problemy ze stawami, należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad swoim stylem życia. W każdym przypadku warto zainwestować w ruch, najlepiej na świeżym powietrzu, zrównoważoną dietę, bogatą w witaminy, owoce, warzywa i ryby. Ważnym krokiem w walce z problemami stawowymi jest zrzucenie zbędnych kilogramów, czy też zwrócenie się z problemem otyłości do lekarza rodzinnego lub lekarza specjalizującego się w problemach otyłości. W konsekwencji opisanego powyżej złego stylu życia, stawy i chrząstka stawowa tracą swoje właściwości płynnego ruchu i zaczynają sprawiać problemy.

Ważnym elementem leczenia stawów są wspomniane suplementy diety oraz preparaty kosmetyczne przeznaczone do pielęgnacji układu mięśniowo-szkieletowego. Nasz organizm doceni ich działanie zwłaszcza w przypadkach, kiedy czegoś mu brakuje lub nie jesteśmy w stanie dostarczać niezbędnych substancji w żywności lub płynach. Zgodnie z powyższym, wybrany suplement diety powinien zawierać przynajmniej siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny.

Obecnie coraz więcej osób preferuje produkty naturalne lub produkty zawierające bogatą kompozycję substancji naturalnych i ziół. Lecznicze działanie ziół jest bez wątpienia znane od wieków, jednak w ostatnich latach zostało niesłusznie przyćmione przez nowe technologie, zazwyczaj oparte na sztucznych substancjach chemicznych. W wielu przypadkach sztuczne substancje mogą powodować np. nieprzyjemne skutki uboczne. Prawdziwe „ludowe zielarki“ są w stanie usunąć większość dolegliwości, chyba że mają przewlekły lub poważny charakter. W takim przypadku należy bezwzględnie udać się do lekarza specjalisty.

Jednym z produktów, który oprócz siarczanów glukozaminy i chondroityny zawiera też wiele naturalnych substancji bioaktywnych, jest unikalny suplement diety ArthroRevital. Jak sugeruje nazwa, chodzi o optymalny i kompleksowy zestaw substancji odżywiających stawy, który przyczynia się do skutecznej i jednocześnie bezpiecznej pielęgnacji aparatu ruchu. Zrównoważony kompleks ziołowy 11 gatunków ziół, zawartych w produkcie, zapewnia wyjątkową pielęgnację, której aktualnie nie oferuje żaden z dostępnych suplementów diety sprzedawanych w aptekach.